LOGOWANIE
- STRONA GŁÓWNA
- TWÓJ PAKIET PREMIUM
- TWOJE WYNIKI
- KWALIFIKACJE W ZAWODZIE
- NAUKA ZDALNA
- GENERATOR TESTÓW
- ARCHIWUM ARKUSZY
- WSPÓŁPRACA
- KONTAKT
KWALIFIKACJA GIW8 - STYCZEŃ 2025 - ZADANIE PRAKTYCZNE NR 1
KOD ARKUSZA: GIW.08-01-25.01-SG
Podziel się arkuszem z innymi i udostępnij go na Facebooku:
SKRÓCONA TREŚĆ ARKUSZA:
W odwiercie gazowym S-3, ze względu na niskie ciśnienie denne ruchowe, wynoszenie wody złożowej z dna odwiertu jest wspomagane mechaniczną metodą eksploatacji poprzez pompowanie z zastosowaniem indywidualnego żurawia pompowego typu IŻP-12-3000. Pompa wgłębna wpuszczana typu 20-125 RHBC 16-8-4-2, o długości 6,7 m, jest zapięta w rurach wydobywczych 2 3/8" TDS, na głębokości 2 909,5 m z przewodem pompowym stopniowanym, składającym się z żerdzi:
- 7/8" (22 mm) D - 810,62 m
- 3/4" (19 mm) D - 1336,24 m
- 5/8" (16 mm) D - 603 m
- obciążniki z żerdzi 7/8" (22 mm) D - 153 m
Ze względu na podejrzenie urwania przewodu pompowego, przy pomocy dynamometru typu waga, potwierdzono ciężar przewodu o wartości 31 633 N (bez uwzględniania wyporności). Wobec powyższego niezbędne będzie wykonanie obróbki odwiertu S-3 polegającej na:
1. wyciągnięciu górnego odcinka urwanego przewodu pompowego,
2. zapuszczeniu korony na wyciągniętych żerdziach w celu wyinstrumentowania pozostałych żerdzi oraz wypięcia pompy wpuszczanej,
3. wyciągnięciu wszystkich żerdzi z pompą wpuszczaną,
4. zapuszczeniu do odwiertu przeglądniętej pompy wpuszczanej oraz przewodu pompowego z wymienioną żerdzią.
Na podstawie rysunku 1 wymień i opisz funkcję poszczególnych elementów wyposażenia napowierzchniowo - wgłębnego odwiertu pompowanego. Informacje zapisz w tabeli 5.
W tabeli 6 wymień zakres prac obróbczych jakie mogą być wykonywane w odwiertach eksploatacyjnych oraz zagrożenia z jakimi można mieć do czynienia w trakcie tych prac. Zagrożenia wymień w zależności od źródła pochodzenia, tj.:
- od zastosowanych maszyn i urządzeń,
- od warunków złożowych,
- pożarowe i wybuchowe.
W celu przygotowania odpowiednich klinów do korony i wyinstrumentowania urwanego przewodu, w oparciu o dane zawarte w treści zadania oraz tabelę 1, oblicz głębokość urwania żerdzi oraz określ typ urwanej żerdzi. Wyniki zapisz w tabeli 7.
Aby nie dopuścić do ponownego urwania przewodu pompowego w trakcie wypinania pompy wpuszczanej, w oparciu o dane zawarte w treści zadania oraz tabelę 2, oblicz granicę rozciągania przewodu pompowego oraz określ maksymalny możliwy ciężar przewodu do uzyskania na ciężarowskazie urządzenia dźwigowego, po odjęciu 10% ciężaru ze względów bezpieczeństwa. W obliczeniach pomiń ciężar żerdzi dławikowej oraz pompy wgłębnej. Obliczenia oraz wyniki zapisz w tabeli 8.
Spośród wind wyciągowych wymienionych w tabeli 4, dobierz odpowiednie urządzenie dźwigowe do planowanego zakresu prac przyjmując, że jego udźwig powinien być większy o 20% od ciężaru przewodu pompowego. W obliczeniach pomiń ciężar żerdzi dławikowej oraz pompy wgłębnej. W tym celu wykorzystaj dane zawarte w tabeli 2, natomiast wyniki zapisz w tabeli 9.
........
........