LOGOWANIE
- STRONA GŁÓWNA
- TWÓJ PAKIET PREMIUM
- TWOJE WYNIKI
- KWALIFIKACJE W ZAWODZIE
- NAUKA ZDALNA
- GENERATOR TESTÓW
- ARCHIWUM ARKUSZY
- WSPÓŁPRACA
- KONTAKT
KWALIFIKACJA ELM5 - STYCZEŃ 2025 - ZADANIE PRAKTYCZNE NR 1
KOD ARKUSZA: ELM.05-01-25.01-SG
Podziel się arkuszem z innymi i udostępnij go na Facebooku:
SKRÓCONA TREŚĆ ARKUSZA:
Uszkodzeniu uległ sterownik sygnalizatora świetlnego, którego schemat ideowy przestawia rysunek 1. W wyniku uszkodzenia układu po włączeniu zasilania i odczekaniu kilkunastu sekund (w tym czasie przycisk S jest w stanie spoczynkowym) stwierdzono, że świeci wyłącznie dioda D2 o barwie czerwonej. Następnie naciśnięto na chwilę przycisk S i zaobserwowano, że obie diody nie świecą przez czas około 12 s po czym ponownie świeci wyłącznie dioda D2 o barwie czerwonej. W ramach diagnostyki uszkodzonego układu pomierzono występujące napięcia w punktach pomiarowych PP01 PP09 - zapisane w tabeli 3 oraz zarejestrowano oscylogramy: rysunki 2 4.
Na podstawie opisu uszkodzenia, wyników pomiarów napięć i rezystancji oraz przebiegów napięć i prądów wskaż przyczynę wadliwego działania układu i sposób jego naprawy.
Przeprowadź modyfikację układu tak, aby czas świecenia diody o barwie zielonej D1 był dwa razy dłuższy. Wartości rezystorów R2 i R4 pozostaw bez zmian.
Zadanie egzaminacyjne rozwiąż wypełniając kartę badania sterownika sygnalizatora świetlnego. Opis działania sterownika sygnalizatora świetlnego
Układ steruje dwiema diodami LED tak, że zawsze tylko jedna z nich świeci. W stanie stabilnym świeci dioda D2 o barwie czerwonej. Po naciśnięciu przycisku S układ przechodzi do stanu niestabilnego, w którym następuje zaświecenie diody D1 o barwie zielonej. Po czasie ti, ustalonym przez wartość kondensatora C1 i połączonego z nim rezystora R4 oraz rezystora R2, układ powraca do stanu stabilnego.
Algorytm działania układu
1. Przycisk S w stanie spoczynkowym
a) T3 zatkany, UGST2«UZ-UD1>UT2th, T2 przewodzi, D2 świeci
b) Ur4«Uc1«0, T1 zatkany, D1 nie świeci
2. Po wciśnięciu przycisku S
a) impuls wyzwala T3, który zwiera do masy bramkę T2, Ugst2«0, T2 zatyka się, D2 nie świeci
b) Ugst1 gwałtownie rośnie, T1 przewodzi, D1 świeci
c) Uc1 rośnie (C1 się ładuje), Ugst1 maleje
d) gdy Ugst1 spadnie poniżej U™ T1 się zatyka, D1 przestaje świecić, T2 przewodzi, D2 świeci, kondensator c1 rozładowuje się
Rys. 1. Schemat ideowy sterownika sygnalizatora świetlnego
........
........